V Kongres Miast Maszerujących we Wrocławiu

W dniach 3 – 5 marca 2023 we Wrocławiu odbył się piąty już Kongres, na który zjechały osoby przedstawicielskie grup i organizacji wchodzących w skład Koalicji. Tym razem Kongres zorganizowało wrocławskie Stowarzyszenie Kultura Równości, a partnerami była Ambasada Królestwa Danii oraz Przedstawicielstwo Komisji i Parlamentu Europejskiego w Polsce. W Kongresie uczestniczyły również osoby reprezentujące nasze partnerskie i zaprzyjaźnione organizacje z zagranicy: European Prides Organisers Association, Oslo Pride oraz CSD Deutschland.

W piątek 3 marca odbyły się zorganizowane w Przedstawicielstwie PE/KE warsztaty dotyczące wsparcia instytucjonalnego i rozwoju organizacji pozarządowych. Następny dzień poświęcono na warsztaty integrujące, skupione wokół dyskusji dotyczących budzących największe kontrowersje tematów okołomarszowych. Zasadniczym celem rozmów było empatyczne i wrażliwe zrozumienie różnych perspektyw i doświadczeń poszczególnych grup i organizacji. Dyskusje grupowe facylitowały osoby z Sekretariatu Koalicji.

Następnie odbyła się sesja plenarna Koalicji, podczas której Sekretariat sprawozdał działalność za okres od września 2022 do końca lutego 2023 oraz wskazał kolejne perspektywiczne działania. Bardzo ważnym elementem tej części było przedstawienie Osobom Delegackim wyników kooperacji pomiędzy Koalicją i Funduszem dla Odmiany, w postaci powołania Funduszu Miast Maszerujących, który wspierać będzie najmniejsze, początkujące marsze. Co równie ważne, grono organizacji członkowskich Koalicji poszerzyło się o poznańską Grupę Stonewall, która została przyjęta znamienitą większością głosujących Osób Delegackich.

Ostatniego dnia Kongresu osoby reprezentujące Oslo Pride poprowadziły niezwykle ważny panel dotyczący reagowania kryzysowego w odniesieniu do tragicznego zamachu terrorystycznego w trakcie pride w stolicy Norwegii w czerwcu 2022. Następnie odbyły się sesje dotyczące współpracy artystycznej przy organizowaniu wydarzeń, panel dotyczący dostępności marszów równości oraz rozmowy w ramach tzw. World Cafe z zaproszonymi organizacjami partnerskimi, m.in. Stowarzyszeniem My, Rodzice. 

Fotorelację z Kongresu przygotował niezastąpiony Bart Staszewski – dziękujemy!

Partner

Projekt realizowany z dotacji programu
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Partner honorowy

Telefony zaufania

gdpr-image
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę ochrony danych.
Czytaj więcej