Chcesz zorganizować Marsz Równości w swoim mieście? Zajrzyj do naszego podręcznika!

Poradnik dla osób demonstrujących

Jak się przygotować? Co warto i czego nie warto (lub nie wolno) mieć przy sobie?

Pamiętaj aby zadbać o swój komfort! Załóż wygodne buty i ubrania adekwatne do pogody. Weź ze sobą butelkę wody i wszystko czego potrzebujesz wiedząc, że przez kilka godzin możesz nie mieć okazji niczego kupić. Jeśli źle znosisz hałas pomyśl o zabraniu ze sobą stoperów do uszu. Zabierz ze sobą leki, które bierzesz na stałe, również takie, które musisz wziąć dopiero wieczorem (w razie ewentualnego zatrzymania przez policję). Możesz wziąć także jakieś ciuchy na zmianę, które mogą się przydać podczas powrotu z demonstracji, by nie skupiać uwagi na ulicy. Jeśli bardzo obawiasz się o swoją anonimowość uczestnicząc w marszu weź ze sobą maskę ochronną lub okulary przeciwsłoneczne.

Marsz milej spędza się z osobą lub osobami towarzyszącymi. Poprawi to twój komfort i poczucie bezpieczeństwa w drodze na marsz i powrót. Jeśli nie masz akurat takiej osoby, z którą możesz pójść na marsz, zapytaj na lokalnej grupie dla osób LGBTQIA+ w mediach społecznościowych lub jeśli już jesteś na miejscu – porozmawiaj z osobami dookoła Ciebie. Osoby uczestniczące w marszach równości znane są z serdeczności i gotowości do pomocy. Gdy idziemy wspólnie marszu przestajemy być nieznajomymi.

Pamiętaj, że zabrania się uczestniczenia w wydarzeniu osobom posiadającym broń, materiały wybuchowe i pirotechniczne lub inne niebezpieczne narzędzia (np. ostre przedmioty jak scyzoryki, nożyczki itd.). Nie zabieraj też ze sobą żadnych nielegalnych substancji.

Nie bierz ze sobą zwierząt. Podczas marszu często głośno gra muzyka, która może być dokuczliwa dla Twojego pupila. Oprócz osób manifestujących mogą zdarzyć się prowokatorzy i agresywne kontrmanifestacje, które mogą używać petard. Może to nie być odpowiednie miejsce dla zwierząt.

Staraj się nie zabierać niepotrzebnych przedmiotów. Po co dźwigać to co niepotrzebne? Postaraj się również nie brać ze sobą przedmiotów, które mogą Tobie utrudnić poruszanie w tłumie (jeśli dojeżdżasz rowerem – pozostaw go w okolicach miejsca rozpoczęcia marszu).

Jeśli wybierasz się na demonstrację, która nie została wcześniej zgłoszona lub ma charakter antyrządowy pomyśl o zabraniu długopisu lub markera, których możesz użyć do zapisania na ręce numeru do prawników lub grup antyrepresyjnych w razie zatrzymania przez policję. Można również zabrać ze sobą sól fizjologiczną (dostępna w każdej aptece) lub chusteczki dekontaminacyjne w razie wykorzystania gazu łzawiącego. Jeżeli nosisz soczewki, warto zostawić je w domu, warto o tym pamiętać, ponieważ gaz, który dostanie się pod soczewkę może potęgować ból i być powodem powikłań ze wzrokiem.

Podczas Marszu Równości

Marsze Równości są organizowane w różnej formie i skali w zależności od miasta i grupy organizującej daną demonstrację. Na marszu najważniejszym przedstawicielem organizatorów jest osoba przewodnicząca zgromadzeniu, bardzo ważne są również osoby odpowiedzialne za nagłośnienie i pojazdy oraz wolontariat, do którego możesz się zgłaszać w razie problemów.

Jeżeli zaobserwujesz jakieś niepokojące zachowanie osób biorących udział lub będących obok demonstracji zgłoś to osobom wolontariackim lub organizatorom.

W razie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji, pamiętaj by słuchać poleceń osób organizujących. Osoby te na bieżąco są informowane o tym co się dzieje podczas zgromadzenia i wiedzą co zrobić by zapobiec niebezpiecznym sytuacjom

Często zdarzają się jadące platformy na demonstracjach, dlatego pamiętaj, żeby zachować bezpieczną odległość od pojazdu i słuchać sugestii osób ochraniających i nakierowujących platformy oraz osób wolontariackich.

Podczas marszu często spotkać się można z kontrmanifestacjami. Przybierają one różne formy, ale pamiętaj, że mają oni równe prawo do demonstrowania swoich poglądów. Nie stosuj agresji wobec osób pokojowo manifestujących swoje niezadowolenie, używanie przemocy przez osoby biorące udział w zgromadzeniu może być powodem do rozwiązania tego zgromadzenia. Jeśli ktoś z osób uczestniczących w kontrmanifestacji użyje przemocy – poinformuj o tym osoby organizujące marsz.

Jeśli to możliwe nie wchodź w interakcje z kontrmanifestantami, staraj się nie eskalować zachowań przemocowych, które mogą mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pozostałych osób uczestniczących w Marszu Równości. Zabezpieczona demonstracja nie powinna się zatrzymywać, a odpowiednie służby nie dopuszczają do bezpośredniego ataku napastników w czasie jej trwania. W niektórych miastach zdarza się czasem, że w osoby uczestniczące w marszu rzucane są niewielkie przedmioty, przed którymi skutecznie możesz osłonić się parasolem.

Przede wszystkim świętuj! To jest Nasza demonstracja, nasz dzień i nasza duma!

Po Marszu Równości

Marsze Równości są z reguły bardzo bezpiecznymi wydarzeniami, natomiast w niektórych miastach zdarzają się napastnicy chcący zastraszyć lub wyrządzić krzywdę osobom biorącym w nich udział – zwykle do takich ataków dochodzi przed samym wydarzeniem lub bezpośrednio po nim gdy ludzie rozchodzą się.

Staraj się wracać do domu w towarzystwie innych osób. Jeśli nie masz towarzystwa zawsze możesz zapytać innych osób uczestniczących w demonstracji lub osób wolontariackich, które postarają Ci się pomóc i zorganizować grupę ludzi, która będzie wracać w tym samym kierunku.

Jeżeli czujesz ryzyko związane z atmosferą po zakończeniu marszu, pamiętaj by zdjąć lub zakryć różne emblematy i tęczowe gadżety w celu wtopienia się w tłum i nie przykuwania uwagi osób niesprzyjających.

Staraj się wracać do domu ścieżkami, gdzie jest jak najwięcej ludzi. Zniechęci to potencjalnego agresora do zachowań przemocowych. W razie zagrożenia zastanów się nad zamówieniem taksówki lub kontaktem z służbami mundurowymi.

W razie próby zaczepienia przez osoby z kontrmanifestacji, ignoruj zaczepki na ile to możliwe. Jeżeli nie czujesz się bezpiecznie poproś kogoś o pomoc lub schroń się w miejscu publicznym (sklepie, galerii, aptece, kawiarni, restauracji itd.) i tam w razie konieczności poproś o pomoc. Zwracając się o pomoc zawsze wskazuj konkretną osobę, od której oczekujesz pomocy.

W razie zatrzymania przez policję

Unikaj nieformalnych rozmów z funkcjonariuszami. Wszelkie informacje, które przekażesz mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

Policjant ma obowiązek się wylegitymować (podać stopień, imię i nazwisko), a w przypadku nieumundurowanych funkcjonariuszy mają obowiązek okazać legitymację służbową umożliwiając jej przeczytanie i zanotowanie tych danych. Policjanci działający w zwartej formacji nie mają obowiązku legitymowania się.

Pamiętaj, że policjant/ka musi poinformować Cię o przyczynach zatrzymania.

Policja ma obowiązek na Twoje żądanie umożliwić kontakt z prawnikiem oraz zawiadomić o zatrzymaniu osobę Tobie najbliższą (lub pracodawcę).

Gdy ustanie przyczyna zatrzymania, policja ma obowiązek zwolnić Cię natychmiast. Zatrzymanie nie może trwać dłużej niż 48 godzin - po tym czasie osoba zatrzymana musi zostać zwolniona lub osadzona w areszcie śledczym po złożeniu stosownego wniosku przez policję do sądu.

Po zatrzymaniu musisz otrzymać protokół zatrzymania. Przeczytaj go uważnie, nie masz obowiązku jego podpisywania (nawet jeśli jest zgodny z prawdą). Niezależnie od tego czy podpiszesz protokół zatrzymania nadal masz prawo zażądać jego kopii.

Pamiętaj, że możesz zgłosić zażalenia na zatrzymanie w ciągu 7 dni od chwili zatrzymania.

Pamiętaj, by w żadnym wypadku nie przyznawać się do zarzutów, a w trakcie przesłuchania odmów składania wyjaśnień.

Pamiętaj, że możesz zażądać kopii wszystkich dokumentów bez konieczności ich podpisywania.

Jeżeli uważasz, że policja nie dopełniła swoich obowiązków lub jakkolwiek przekroczyła swoje uprawnienia niezwłocznie daj znać osobom organizującym Marsz Równości. Pomożemy!

Gdy widzisz, że ktoś jest bezpodstawnie zatrzymywany przez policje. Niezwłocznie daj znać osobom organizującym zgromadzenie.

Pamiętaj o swoich konstytucyjnych prawach

Pamiętaj, że prawo do pokojowego demonstrowania to prawo nas wszystkich

Wszyscy wobec prawa są równi i należy się nam równe traktowanie przez władze publiczne.

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Partner

Projekt realizowany z dotacji programu
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Partner honorowy

Telefony zaufania

gdpr-image
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę ochrony danych.
Czytaj więcej