Koalicja z poparciem dyplomatycznym

46 ambasadorów, dyplomatów, przedstawicieli rządów i instytucji międzynarodowych podpisało się pod opublikowanym w środę listem otwartym w sprawie praw społeczności LGBTQI+ w Polsce. Data jego udostępnienia jest nieprzypadkowa – 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.

Pod listem otwartym, udostępnionym m.in. na stronie internetowej Norwegii w Warszawie, podpisali się ambasadorowie: Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Kanady, Kostaryki, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Malty, Meksyku, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli, Wielkiej Brytanii i Włoch, a także przedstawiciele Rządu Flandrii i Rządu Regionu Stołecznego Brukseli oraz przedstawiciele, sekreterze i dyrektorzy dziewięciu międzynarodowych instytucji.

Listowi towarzyszy film przygotowany przez Bartka Staszewskiego, w którym możemy zobaczyć Ambasadorów i Ambasadorki krajów-sygnatariuszy, a także aktywistów i aktywistki z naszej Koalicji! Jako pierwsza wypowiedziała się  Natalia z Kalisza (Bank Równości), która po maturze wyjechała za granicę na kilka lat, gdzie „zobaczyła, jak to jest żyć w kraju, w którym są związki partnerskie i osoby queerowe mogą być sobą”. Jak mówi, choć po powrocie do rodzinnego Kalisza poczuła, że znowu jest w domu, „widziała też jak ograniczane są jej prawa”.

W filmie wypowiadają się kolejne osoby:

.- Jestem Kazik. Jestem gejem. Jestem chrześcijaninem. To jest moja wieś i tu jest mój dom – przedstawia się kolejny bohater filmu, który postanowił pozostać w Polsce, by „tu walczyć o równość”. Kazik działa w Marszu Równości w Lublinie.

– Marzę po prostu, żeby być i móc być taka, jaka jestem – wyznaje Maja z Krapkowic (działaczka Tęczowego Opola), kolejna bohaterka filmu. – Chciałbym po prostu mieć równe prawa, być równo traktowana – dodaje kobieta. 

– Mam córkę lesbijkę, z której jestem dumna. Nie chciałabym, żeby wyjeżdżała z tego kraju, Chciałabym, żeby czuła się tutaj bezpiecznie i cieszyła się tymi samymi prawami obywatelskimi, co inni ludzie – stwierdza Beata z Milicza, ostatnia bohaterka nagrania

List został wręczony osobom przedstawicielskim Koalicji na przyjęciu dyplomatycznym z okazji norweskiego Dnia Konstytucji i IDAHOBITA – czyli Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii, Transfobii i Afobii. 

Film można zobaczyć na stronie Ambasady Norwegii (tutaj). 

Partner

Projekt realizowany z dotacji programu
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Partner honorowy

Telefony zaufania

gdpr-image
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę ochrony danych.
Czytaj więcej