Spotkania Regionalne za nami!

Maszerowanie po równość. Tożsamość. Debata, Gdańsk, 15.09.2021

Marsze Równości w Polsce stały się remedium na wszechogarniającą przedpogromową narrację sączoną przez media publiczne i wspieraną przez rządzących, dużą część duchownych Kościoła Katolickiego, celebrytów i prawicowe organizacje pozarządowe finansowane hojnie z budżetu państwa. Kiedyś nieliczne, zakazywane przez samorządy. Dzisiaj tłumnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi i lokalnych polityków. Stały się prawdziwymi świętami wolności i solidarności. Ten obraz nie jest jednolity – lincz w Białymstoku na osobach uczestniczących w Marszu po wezwaniu miejscowego arcybiskupa do obrony tradycyjnych wartości, bomba w Lublinie, zamieszki w Gnieźnie czy Marsz w Częstochowie, na który przyszło 300 bardzo odważnych osób. Podczas debaty dyskutowano o tym czym są Marsze Równości, co nam dają, jakie mają znaczenie.

Dyskusję poprzedził krótki wykład Piotra Jankowskiego z Tolerado o światowej historii Pride’ów i Marszy Równości. Po debacie odbyło się spotkanie-kolacja sieciujące z udziałem w/w osób oraz osób członkowskich Tolerado. 
Nagranie z debaty można zobaczyć na Faceeboku Tolerado! 

„O transpłciowości” w Szczecinie, 20.04.2022

Szkolenie zostało poprowadzone metodami aktywnymi z elementami wykładowymi, doświadczeniami osobistymi, studiami przypadków oraz fragmentami filmów. Osoby uczestniczące otrzymały mailowo skrypt oraz podlinkowany komplet materiałów uzupełniających. W spotkaniu wzięły udział osoby aktywistyczne i fachowcy_fachowczynie nauk zdrowotnych: lekarze, seksuolodzy, psycholodzy, pracujący na co dzień z osobami trans. Reprezentowane były takie miasta jak Gdańsk, Koszalin, Szczecin, Zielona Góra, Poznań, Lublin, Katowice, Wrocław. 

Omówiony został schemat tranzycji na poziomie formalnym, hormonalnym i chirurgicznym wraz z drogą dojścia do poszczególnych etapów, oraz możliwości współpracy NGOsów, samorządów i fachowców, aby tranzycję uczynić też dostępną dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych. Najcenniejsze było wymienienie się informacjami gdzie i u kogo oraz na jakich zasadach osoby trans mogą uzyskać pomoc w obecnych warunkach luki prawnej, chaosu rozmaitych doktryn i praktyk, oraz bardzo negatywnego kontekstu aktualnej sytuacji politycznej.

 „IDAHOBIT – budowanie współpracy na szczeblach międzynarodowych”, Warszawa, 17-18.05.2022

Celem spotkania w Warszawie była dyskusja o potencjale Koalicji na szczeblach międzynarodowych – omówiono cele współpracy z partnerami zagranicznymi.

Sekretariat omówił plany Koalicji na najbliższe miesiące oraz nakreślił zadania w realizacji projektu. Sekretariat określił także swoją rolę w Koalicji i sprawdził czy jest spójna z oczekiwaniami organizacji. Ustalone zostały sposoby transportu pakietów ukraińskich na poszczególne marsze.

Zwieńczeniem spotkania był udział w wydarzeniu Ambasady Norweskiej, podczas którego grupy członkowskie Koalicji mogły nawiązać międzynarodowe kontakty.

„Świadoma zgoda, bezpieczny seks czyli o edukacji seksualnej”, Czaplinek, 04-06.08.2022

Spotkanie w Czaplinku odbyło się na zapleczu Akademii Sztuk Przepięknych festiwalu Pol’and’Rock. Grupy spotkały się tam by rozmawiać o edukacji seksualnej i zagrożeniach wynikających z seksualizacji tematu jakim są prawa osób LGBT. Spotkanie zorganizował partner projektu.

Zwieńczeniem spotkania był III Marsz Równości na Pol’and’Rock – jedyny marsz organizowany bez konieczności zabezpieczania go przez policję. Marsz był okazją do promocji istnienia Koalicji wśród festiwalowiczów.

Poza działaniami był to również czas by pobyć wspólnie, by wzmacniać relacje i by razem spędzić czas. 

O dragu w Gorzowie Wielkopolskim, 12-14.08.2022

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie TęczArt. 

Celem spotkania była integracja grup, wspólne planowanie przyszłych działań w regionie (daty marszy 2023) oraz warsztaty i omówienie roli drag’u w kulturze queer’u. 

Warsztaty na zaproszenie poprowadzili Dawid Skibiński (Drag Queen Temida) oraz Patryk Sierdzian (Drag Queen Aira).

 

Dzień Milczenia w Opolu, 22.04.2023

22 kwietnia w Opolu organizacje i inicjatywy organizujące marsze równości, ale także demonstracje o tematyce praw kobiet, aborcji, klimatu, czy praworządności w południowo-zachodniej Polsce spotkały się, by się lepiej poznać, zintegrować i podzielić doświadczeniem w kontekście działań lokalnych pod kątem wolności zgromadzeń. 

Część osób wzięła udział w organizowanym przez Tęczowe Opole happeningu z okazji Dnia Milczenia, łącząc też siły i przypominając o dyskryminacji młodzieży LGBTQIA w edukacji. 

W sobotę osoby uczestniczące w spotkaniu sieciującym mogły także spotkać się w luźniejszej atmosferze i pointegrować w klubokawiarni Opo, gdzie Tęczowe Opole zorganizowało wydarzenie. W niedzielę natomiast wzięły udział w warsztatach, skupionych na zagadnieniach wokół wolności zgromadzeń, współpracy z instytucjami, wymiany dobrych, ale i złych praktyk.

Tworzenie przestrzeni, w których aktywistycznie możemy się też międzysektorowo spotkać, wymienić doświadczeniem i wspierać jest bardzo ważne, zwłaszcza wobec wyzwań jakie przed nami stoją: zagrożeń wynikających z ograniczania wolności zgromadzeń, czy klimatu politycznego przed wyborami. Równocześnie okazja spotkania się z organizatorami innych zgromadzeń wzmacnia widzialność i wypracowane przez Koalicję Miast Maszerujących narzędzia służące sieciowaniu, jej roli i wartości.
W spotkaniu udział wzięły takie inicjatywy, jak: Tęczowe Opole, Fundacja Równość.org.pl, Instytut Równości, Kultura Równości, Fabryka Równości, Tęczowy Tarnów, OSK Kraków, XR Opole, KOD Opole, Krakowska Manifa.

Partner

Projekt realizowany z dotacji programu
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Partner honorowy

Telefony zaufania

gdpr-image
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę ochrony danych.
Czytaj więcej