IV Kongres Miast Maszerujących

IV Kongres Miast Maszerujących po równość osób LGBTQIA+

W dniach 24 – 25 września w Gdańsku odbył się IV Kongres Miast Maszerujących po równość osób LGBTQIA+, zorganizowany przez Stowarzyszenie Tolerado na zlecenie Koalicji Miast Maszerujących. Partnerami Kongresu było Europejskie Centrum Solidarności (ECS) oraz Ambasada Królestwa Danii w Warszawie. Kongres został sfinansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Gościniami pierwszego dnia Kongresu były Pani Monika Chabior – Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. Równego Traktowania i Rozwoju Społecznego oraz Pani Magdalena Czarzyńska-Jachim – Wiceprezydentka Sopotu i Przewodnicza Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania przy Związku Miast Polskich. W Kongresie wzięli również udział przedstawiciele duńskiej organizacji LGBT+Danmark oraz Stein Runar Ostigaard – członek zarządu European Pride Organisers Association, reprezentujący Oslo Pride.

Kongres oficjalnie otworzyła prof. Ewa Graczyk, honorowa członkini Stowarzyszenia Tolerado.

Podczas Kongresu wręczono nagrodę specjalną Miast Maszerujących dla Przewodniczącego Lambdy Warszawa Krzysztofa Kliszczyńskiego, za jego wkład w powstanie Koalicji. Odebraniu przez Krzysztofa statuetki towarzyszyła owacja na stojąco.

Kongres został podzielony na trzy części, w pierwszej – otwartej, odbywającej się w audytorium ECS przeprowadzono trzy panele dyskusyjne dotyczące: wpływu maszerowania po równość na demokrację lokalną, znaczenia Pride’ów w kontekście sytuacji w Europie oraz przebiegu i efektów pierwszego Obozu Aktywistycznego Miast Maszerujących. Drugą część, również odbywającą się w audytorium ECS stanowiła Sesja Plenarna Koalicji Miast Maszerujących, podczas której Sekretariat sprawozdał roczną działalność Koalicji. W bloku głosowań przyjęto do Koalicji dwie nowe grupy: Stowarzyszenie Myślmy z Milicza oraz LGBT+Activists z Sanoka. Przeprowadzono również wybory uzupełniające do Sekretariatu Koalicji, do którego wybrano Wiktorię Barańską z Sanoka i Piotra Buśko z Wrocławia. Trzecia część odbywająca się w salach warsztatowych poświęcona była zagadnieniom integrowania i wspierania queerowej młodzieży, współpracy z osobami drag performerskimi, kwestiom prawnym związanym z działaniem organizacji pozarządowych, walką z pogromobusami i organizacją profesjonalnych wydarzeń i imprez.

V Kongres Miast Maszerujących odbędzie się w pierwszym kwartale 2023 we Wrocławiu i zostanie zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultura Równości.

Załączniki zdjęciowe do możliwego wykorzystania w materiałach prasowych (autorka zdjęć: Pamela Gąsiorowski):
• Kongres 1 – osoby biorące udział w IV Kongresie na dachu ECS;
• Kongres 2 – Piotr Jankowski z Tolerado prowadzi ceremonię otwarcia Kongresu
• Kongres 3 – prof. Ewa Graczyk oficjalnie otwiera Kongres
• Kongres 4 – Krzysztof Kliszczyński przemawia po odebraniu specjalnej nagrody podziękowania Miast Maszerujących
• Kongres 5 – dra Anna Strzałkowska, wiceprezydentka Chabior, Magda Dropek, wiceprezydentka Czarzyńska-Jachim, Piotr Buśko po panelu dot. wpływu maszerowania po równość na demokrację lokalną
• Kongres 6 – Andreas Nielsen (LGBT+Danmark), Julia Maciocha i Stein Runar Ostigaard w debacie dot. znaczenia Pride’ów dla Europy

Partner

Projekt realizowany z dotacji programu
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Partner honorowy

Telefony zaufania

gdpr-image
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę ochrony danych.
Czytaj więcej