Polish Prides Fund - Fundusz Miast Maszerujących

Fundusz Miast Maszerujących to wspólna inicjatywa Koalicji Miast Maszerujących po równość osób LGBT+, czyli największej sieci tęczowych organizacji w Polsce gromadzącej ponad 30 niezależnych lokalnych organizacji i grup nieformalnych, która połączyła siły z Funduszem Dla Odmiany, wiodącą fundacją zajmującą się mikrofinansowaniem lokalnych, oddolnych inicjatyw na rzecz osób LGBT+, zwłaszcza w miasteczkach i wsiach w Polsce.

Marsze Równości są dla wielu społeczności sposobem na otwarcie dialogu wokół sytuacji osób LGBT+ zamieszkujących ich miejscowości, gminy, powiaty czy regiony, a które muszą mierzyć się ze skutkami działania tzw. mediów publicznych, które w skali ogólnopolskiej stygmatyzują i rozpowszechniają na ich temat uprzedzenia. Wierzymy, że bezpośredni kontakt z gejami, lesbijkami, osobami biseksualnymi, transpłciowymi i innymi osobami nieheteronormatywnymi jest najlepszym sposobem na przeciwstawienie się kłamstwom na nasz temat i pozwalają społecznościom na tworzenie spontanicznych, oddolnych sieci pomocy wzajemnej. Jeśli podzielasz nasze przekonania i razem z nami chcesz wzmacniać lokalne inicjatywy, które organizują swoje pierwsze marsze – wesprzyj nasz fundusz!

Historia Wiktorii

„Jako młoda osoba dorastałam w Sanoku, małym mieście w południowo-wschodniej, bardzo konserwatywnej części Polski. Wiedziałam już, że jestem osobą nieheteroseksualną i czułam się bardzo samotna. Zazdrościłem marszów dumy w dużych miastach. Gdyby taki marsz odbywał się w naszym mieście, moje dorastanie byłoby o wiele łatwiejsze. Wtedy pomyślałem, że to niemożliwe, że nie ma na to szans. Wyjechałem z Sanoka. Zacząłem działać w innych, bardziej centralnych miastach. Był rok 2022, kiedy moi przyjaciele z Sanoka wpadli na pomysł, aby osoby LGBT+ publicznie uznały Sanok za nasz dom. Pomysł, aby zrobić coś, co uczyniłoby nas tam społecznością i pozwoliło nam być dumnymi i świętować razem. To moi przyjaciele sprawili, że uwierzyłem, że pewnego dnia marsz dumy w Sanoku może być możliwy. Podczas jego organizacji nie ominęły nas wyzwania. Przed marszem otrzymywaliśmy wiele pogróżek, przez co bałem się o bezpieczeństwo uczestników. 

A sam pochód? Poczucie wspólnoty, radość i ulga. Mieszkańcy miasta reagowali pozytywnie. Machali do nas z okien i balkonów. Byli nawet sąsiedzi, którzy wychodzili do siebie podczas marszu z nami. Ludzie, którzy dawno wyprowadzili się z Sanoka, również przyjechali do miasta, aby być razem z nami. Kiedy to się skończyło, popłakałam się ze wzruszenia.

Moja przyjaciółka powiedziała mi niedawno, że planuje wrócić do Sanoka i zabrać ze sobą swojego partnera. Ze względu na dumę, byli bardzo pozytywnie nastawieni do przeprowadzki. Czuję, że odzyskaliśmy miasto dla naszej społeczności”.

 

Długa droga do równouprawnienia

Według rankingu ILGA-Europe, Polska jest krajem, w którym ustawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej. Oznacza to praktycznie brak ochrony osób LGBT+ przed przestępstwami z nienawiści, dyskryminacją i przemocą opartą na uprzedzeniach. 

Pomimo systemowej homo- i transfobii, fundamentalistów u władzy, stref wolnych od LGBT+ oraz zmasowanej kampanii nienawiści i strachu – z roku na rok w Polsce odbywa się coraz więcej parad. Są one organizowane w coraz mniejszych miejscowościach, wyrażając dumę, odwagę i wsparcie dla lokalnych społeczności queer.

Pomóż nam zwiększyć widoczność osób LGBT+ w Polsce. Pomóż nam zebrać fundusze na 10 nowych parad w najbardziej konserwatywnych społecznościach!

 

Dlaczego zbudowaliśmy Fundusz Miast Maszerujących? 

Ponieważ 75% młodzieży LGBT+ w Polsce zgłasza myśli samobójcze. Marsze są po to, aby dać im wiarę i nadzieję na lepszą i bezpieczniejszą przyszłość. Aby pokazać młodzieży LGBT+, że istnieje wokół nich społeczność, w której mogą szukać wsparcia, być akceptowani i doceniani. 

Ponieważ w ostatnich latach w Polsce prawie 70% osób LGBT doświadczyło jakiejś formy przemocy związanej z orientacją seksualną lub tożsamością płciową. Prides są po to, aby każda osoba czuła się komfortowo i bezpiecznie, będąc po prostu sobą, wśród ludzi takich jak ona.

Ponieważ 83% polskich par jednopłciowych boi się publicznie trzymać się za ręce. Parady dają rodzinom i osobom LGBT+ szansę na bycie widzianymi w dużej grupie i dumne chodzenie głównymi ulicami swoich miast, pokazując swoją miłość i przywiązanie do siebie nawzajem i do swojej społeczności, pomimo trudności.

Dane bankowe:

Fundusz dla Odmiany

64 1600 1462 1825 6344 5000 0006
IBAN: PL64 1600 1462 1825 6344 5000 0006
BIC/SWIFT: PPABPLPK

Z dopiskiem: Darowizna na Fundusz Miast Maszerujących

lub przez stronę donorbox: https://donorbox.org/polish-prides-fund

Koalicja Miast Maszerujących  Jesteśmy osobami LGBTQIA+ i sojusznikami, którzy organizują marsze na rzecz równych praw wszystkich osób bez względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w naszych lokalnych społecznościach. Łączy nas silne przekonanie, że budowanie zjednoczonego głosu ponad podziałami, w szczególności uwzględniającego sytuację osób LGBTQIA+ poza dużymi ośrodkami miejskimi, będzie realnym krokiem w kierunku osiągnięcia równości w Polsce. Koalicja zrzesza obecnie ponad 30 grup i organizacji.

https://miastamaszerujace.pl/  

Fundszu Dla Odmiany to partycypacyjny fundusz mikrodotacji dla osób indywidualnych, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych wspierających osoby LGBT+ w społecznościach lokalnych w Polsce (zwłaszcza w małych miastach i na obszarach wiejskich). Oprócz mikrograntów Fundusz zapewnia szkolenia, konsultacje i kursy edukacyjne. Marzymy o Polsce, w której osoby LGBT+ czują się jak w domu w każdej społeczności. Nareszcie.

https://dlaodmiany.org.pl/

Partner

Projekt realizowany z dotacji programu
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Partner honorowy

Telefony zaufania

gdpr-image
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę ochrony danych.
Czytaj więcej