Tęczowa Częstochowa

Kilka słów o nas

Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Częstochowy w 2018 roku. Jego organizacji podjęła się grupa lokalnych aktywistów i aktywistek, która zrzeszyła się w nieformalnym kolektywie Tęczowa Częstochowa. Wydarzenie odbywało się od tamtej pory każdego roku, z wyjątkiem 2020 – Tęczowa Częstochowa podjęła wówczas trudną dla wszystkich decyzję o rezygnacji z marszu ze względu na pandemię COVID-​19. Marsz odbywał się pod hasłami „Solidarność naszą bronią, homofoby niech się gonią!” i „Częstochowa tęczy nie chowa!”.

Wydarzenie corocznie przyciąga setki osób z miasta i regionu. Chociaż marsz spotyka się z wrogością ze strony środowisk nacjonalistycznych i skrajnie prawicowych, a także kościelnych hierarchów, za każdym razem dociera do mety, niosąc dumnie tęczę ulicami miasta.

I Marsz Równości
Pierwszy Marsz Równości odbył się 8 lipca 2018 roku i przeszedł pod hasłem: „Solidarność naszą bronią, homofoby niech się gonią”. Wspólorganizowały go częstochowskie struktury partii Razem, grupa Marsz Równości w Częstochowie i Częstochowa bez Uprzedzeń. Jak wspominała jedna z współorganizatorek Małgorzata Mróz: „W tym roku w wielu miastach w Polsce marsz równości odbywa się po raz pierwszy. Chcemy, aby swój debiut miała także Częstochowa. Ważne jest, aby to miasto nie kojarzyło się jedynie z pielgrzymkami kibiców, narodowców i neofaszystów, ale także z wydarzeniami pozytywnymi, promującymi postępowe wartości”. Początek przemarszu wstępnie zaplanowano na 16:00, miał wyruszyć z placu Daszyńskiego i przejść do końca III Alei Najświętszej Maryi Panny. Swoje kontrmanifestacje zapowiedziało kilka katolickich i nacjonalistycznych organizacji, takich jak: Fundacja Pro-Prawo do Życia, Obóz Narodowo-Radykalny Częstochowa, Młodzież Wszechpolska, Prawica Rzeczypospolitej, co spowodowało, że organizatorzy zdecydowali o przesunięciu godziny rozpoczęcia marszu na 11:00. Tego samego dnia na Jasnej Górze odbywała się także 27. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, co nadało wydarzeniu szczególne znaczenie. Ze względu na możliwe niepokoje, organizatorzy na dwie godziny przed rozpoczęciem Marszu (o 9:00) zapewnili przybywającym z innych miast uczestnikom bezpieczny odbiór na dworcach. Wraz z nastaniem godziny 11:00 rozpoczęto planowane przemówienia, po czym około sześciuset uczestników udało się w stronę klasztoru w rytm muzyki i okrzyków wsparcia od drag queens. W tłumie dało się łatwo zauważyć transparenty i flagi partii Razem, Strajku Kobiet, Nowoczesnej, Obywateli RP, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, organizacji antyfaszystowskich i anarchistycznych. Maszerujący nie napotkali trudności do połowy swojej trasy, kiedy to na placu Bielańskim ich drogę zastąpili nacjonaliści i nie chcieli przepuścić marszu pomimo wyraźnego żądania policji. Pokierowała więc uczestników marszu na inny pas jezdni, co jednak niewiele pomogło, bo część przeciwników przełamała kordon i położyła się na trasie marszu, a reszta ominęła policję i stanęła na wysokości klasztoru, blokując pochód na pół godziny. Policji udało się w końcu odgrodzić szczelnym kordonem obie manifestacje, a marsz mógł iść dalej. Udało mu się prawie osiągnąć cel, jednak tuż przed policja konna oraz w kordonie przegrodziła uczestnikom drogę, nie dopuszczając do kontynuowania marszu i tym samym zmuszając organizatorów do jego zakończenia. Nieco dalej, około dwustu metrów bliżej klasztoru zebrała się licząca około 100 osób kontrmanifestacja, skąd padały obelżywe wyzwiska w kierunku pochodu.
Po oficjalnym rozwiązaniu marszu, nacjonaliści nie dając za wygraną, w małych grupkach podbiegali do uczestników marszu wykrzykując pod ich adresem różne hasła. W tej sytuacji policja zmuszona była towarzyszyć rozchodzącym się aż do dworca tworząc kordon. Podczas marszu nieprzyjemna sytuacja spotkała aktywistę Barta Staszewskiego, którego wylegitymowano z powodu niesienia przez niego flagi z symbolem orła na tęczowym tle. Wpłynęło przeciwko niemu zawiadomienie do prokuratury w sprawie znieważenia symboli narodowych, ta jednak odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się w działaniu Staszewskiego znamion czynu zabronionego.

II Marsz Równości
Drugi Marsz Równości odbył się 16 czerwca 2019 roku. Tym razem przeszedł inną trasą, rozpoczynając od alei Sienkiewicza, która prowadzi na jasnogórskie błonia, dalej kierując się ulicami Pułaskiego i Sobieskiego oraz aleją Wolności, aby następnie przez aleję NMP i Plac Biegańskiego wrócić do alei Sienkiewicza. Podobnie jak w roku wcześniejszym za organizację marszu odpowiadała Tęczowa Częstochowa, którą wspierały m.in. Partia Razem i Demokratyczna RP. Hasłem tegorocznego pochodu brzmiało „Częstochowa tęczy nie chowa!”. Początek Marszu zaplanowano na godzinę 14:00, jednak z powodu blokowania trasy przez kontrmanifestantów ruszył on z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. Podobnie jak i w roku 2018 swój sprzeciw i apele o „obronę Jasnej Góry” wyraziło kilka znanych osób m.in. abp Wacław Depo, lokalni radni Rady Miasta oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Marsz został zarejestrowany zgodnie z prawem, przez co uniemożliwione zostało zgłoszenie na trasie pochodu legalnych blokad. Tak jak w poprzednim roku w klasztorze na Jasnej Górze odbywało się wydarzenie organizowanie przez Radio Maryja, w którym uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Organizatorzy mając w pamięci zeszłoroczne trudności z dotarciem do celu, deklarowali: „Gwarantujemy, że w tym roku będziemy maszerować jeszcze dłużej, zapewnimy miastu jeszcze większą dawką energii, a sami będziemy bawić się jeszcze lepiej!”. Tęczowy pochód przyozdobiony we flagi i hasła „Mąż mojego syna to moja rodzina” i „Jesteś moją radością, mama”, a także niosący kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i Jezusa z tęczowymi aureolami kontynuował swój marsz. Niestety, maszerującym nie dopisała pogoda i szli w strugach deszczu. Około godziny 16.50 na trasie ponownie pojawiły się osoby próbujące zablokować marsz, policja została zmuszona w pewnej chwili użyć gazu pieprzowego, aby utorować drogę maszerującym. Marsz zakończył się bezpiecznie u celu przed godziną 18:00.

III Marsz Równości
Trzeci Marsz Równości odbył się 21 sierpnia 2021 r., po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Tym razem hasłem przewodnim marszu było hasło „Częstochowa jest tęczowa”. Wzorem ubiegłego roku trasę przemarszu poprowadzono z al. Henryka Sienkiewicza (przy granicy terenów klasztornych z miejskimi) przez ul. ks. Jerzego Popiełuszki, a dalej al. Jana Pawła II, ul. Warszawską do placu Ignacego Daszyńskiego, a następnie przez al. Najświętszej Maryi Panny do placu Biegańskiego. I w tym roku za organizację odpowiedzialna był Tęczowa Częstochowa, przy wsparciu organizacji: Razem Częstochowa, Demokratyczna RP, Federacja Anarchistyczna Częstochowa – Autonomiczna Grupa Anarchistyczna oraz Częstochowa Bez Uprzedzeń. Organizatorzy przekazali, że podczas marszu i nie tylko chcą „głosić i rozpowszechniać miłość, równość, akceptację, solidarność oraz antyfaszyzm na terenie całej Częstochowy”. Według ustaleń policji, której duża ilość zabezpieczała zgromadzenie, w pochodzie wzięło udział ok. 600 osób. Liczbę przeciwników szacowano na około 200 osób, a jej próby zakłócenia marszu nie powiodły się. Marsz rozpoczął się o godzinie 14:00 i nie napotykając trudności trwał około dwóch godzin docierając do celu. Na czele sobotniego pochodu uczestnicy nieśli flagę nawiązującą do polskiej bandery, gdzie kolor czerwony w dolnym polu i w obrysie godła państwowego został zastąpiony barwami tęczy. Niesiono też przez pewien czas obraz Matki Boskiej w tęczowej aureoli. Kolorowemu tłumowi przewodniczyła w charakterze spikerki Jej Perfekcyjność zwracając się do uczestników słowami: „Tanecznym krokiem idziemy po wolność i równość i będziemy tak szli, aż ją wywalczymy”. W pochodzie, w którym w większości uczestniczyli młodzi ludzi widać było wiele tęczowych emblematów (strojów, flag, przypinek). Maszerujący nieśli ze sobą transparenty: „Miłość nie jest grzechem”, „Tak dla rodziny: każdej rodziny”, „Ten jest zboczony, kto sieje nienawiść” i skandowali hasła: „Homofobia – to się leczy”, „Miłość, równość, tolerancja”, „Częstochowa jest otwarta”, „LGBT – jesteśmy wszędzie”, „Nasza tęcza nie obraża”. Towarzyszyła im taneczna muzyka, a swoje mowy wygłosili przedstawiciele lokalnych struktur partii Zielonych i Federacji Młodych Socjaldemokratów, głos zabrała też m.in. wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy Jolanta Urbańska.

IV Marsz Równości
Czwarty Marsz Równości odbył się 17 lipca 2022 r. Podobnie jak i rok wcześniej rozpoczął się o godzinie 14:00, a trasę przemarszu zaplanowano spod – znajdującej się niemal u stóp Jasnej Góry – alei Sienkiewicza. Uczestnicy przeszli następnie ul. ks. Jerzego Popiełuszki, al. Jana Pawła II, ul. Warszawską i dotarli na plac Ignacego Daszyńskiego, skąd ruszyli al. Najświętszej Maryi Panny i dotarli do placu Biegańskiego. Za organizację pochodu tradycyjnie odpowiadała Tęczowa Częstochowa przy wsparciu Akcji Demokracji i Demokratycznej RP. Pod hasłem „Częstochowa jest tęczowa” ulicami miasta przeszło około 250 osób. Organizatorzy podobnie jak w latach poprzednich apelowali: „Jak co roku przejdziemy ulicami miasta w kolorowym pochodzie, promując wolność, równość i solidarność. Zabierzcie ze sobą kolorowe stroje, tęczowe flagi i taneczny nastrój”. IV Marsz przebiegł nadspodziewanie spokojnie, pochodowi przeszkadzały jedynie kilkuosobowe grupki skandujące nienawistne hasła. Nie doszło do starć ani przepychanek, ponieważ maszerujących asekurowały znaczne siły policji. W tym roku nie niesiono w pochodzie obrazu Matki Boskiej w tęczowej aureoli.

Partner

Projekt realizowany z dotacji programu
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Partner honorowy

Telefony zaufania

gdpr-image
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę ochrony danych.
Czytaj więcej