Grupa Stonewall

Kilka słów o nas

Grupa Stonewall to stowarzyszenie znane m.in. z organizacji festiwalu Poznań Pride Week – największej po warszawskiej Paradzie Równości imprezie LGBT+ w Polsce. Zwieńczeniem tygodniowej serii wydarzeń jest tradycyjnie Marsz Równości, który w 2019 zgromadził rekordową liczbę 13.000 osób.


Pierwszy Marsz Równości został zorganizowany w Poznaniu w 2004 r. z inicjatywy lokalnej społeczności osób LGBT+, grup feministycznych, anarchistycznych, grupy Lambda Poznań, Partii Zielonych i Lewicy, marszowi towarzyszył festiwal „Dni Równości i Tolerancji”. W 2005 r. Marsz Równości w Poznaniu odbył się mimo nielegalnego zakazu wydanego przez prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, policja zatrzymała 65 osób biorących udział w Marszu zostało zatrzymanych przez policję, co zostało później przez sądy uznane za bezprawne i potępione rezolucją Parlamentu Europejskiego.

Od 2015 r. Marsz Równości oraz towarzyszący mu Poznań Pride Week jest organizowany przez stowarzyszenie Grupa Stonewall.

Grupa Stonewall codziennie pracuje na rzecz poprawy sytuacji polskich osób LGBT+.
Organizujemy bezpłatne wsparcie prawne i psychologiczne dla osób LGBT+ oraz ich rodzin.

  • Przygotowujemy Letnią Akademię Równości w ramach której odwiedzamy mniejsze miejscowości i edukujemy na temat społeczności LGBT+ i równości.
  • Organizujemy i przeprowadzamy szkolenia i warsztaty równościowe dla szkół i firm. W 2020 roku przeszkoliliśmy aż 100 nauczycieli i nauczycielek pracujących z młodzieżą na terenie Poznania.
  • Dbamy o widoczność tematów LGBT+ w kulturze. Produkujemy spektakle, współpracujemy z lokalnymi teatrami oraz wspieramy performerów i performerki sztuki drag.
  • Organizujemy bezpłatne testy na choroby przenoszone drogą płciową. Promujemy profilaktykę i świadomość zdrowia seksualnego.
  • Prowadzimy kanał YouTube poświęcony edukacji seksualnej z perspektywy LGBT+.
  • Aktywnie lobbujemy na rzecz realizacji postulatów LGBT+ na lokalnym i ogólnokrajowym poziomie.
  • Prowadzimy własne biznesy – oficjalny sklep z tęczowymi gadżetami Out&Proud, Hostel Stonewall oraz drink bar Lokum Stonewall. Dzięki temu jesteśmy w stanie finansować nasze działania.

Partner

Projekt realizowany z dotacji programu
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Partner honorowy

Telefony zaufania

gdpr-image
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę ochrony danych.
Czytaj więcej